Program AOON
*Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024*
Informujemy, iż *Gmina Węgorzyno - Ośrodek Pomocy Społecznej w Węgorzynie *przystąpiła do Programu *„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością”****dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.*
W związku z pozytywnym rozpatrzeniem Wniosku przez Wojewodę, zgodnie z podpisaną Umową Nr 223/WZPS-4/AOON/2024 w dniu 29-02-2024 r. *otrzymamy środki finansowe w łącznej kwocie* *18.564,00 zł *w tym: na realizację usług asystencji:**18.200,00 zł, koszt obsługi programu: 364,00 zł).
*Całkowita kwota dofinansowania w ramach Programu: 18.564,00 zł*
Nadmieniamy, iż ogłoszony przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej nabór wniosków na realizację zadania w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 *finansowany jest ze środków* *Funduszu Solidarnościowego* (na podstawie art. 7 ust. 5 oraz art. 13 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym).
*Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób niepełnosprawnych.
*
* Adresatami Programu są: *
1. dzieci do ukończenia 16 roku życia posiadające orzeczenie o
niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o
niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub
pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością
samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na
co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i
edukacji,
oraz
2. osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:
* o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
* o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo
* traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b,
zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o
rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób
niepełnosprawnych.
*W czym pomoże asystent?*
Usługi asystencji osobistej polegają na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
* wsparcia uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu
higieny osobistej;
* wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i
wypełnianiu ról w rodzinie;
* wsparcia uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
* wsparcia uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i
komunikowaniu się z otoczeniem.
*Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby:*
1) posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta;
lub
2) posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu;
lub
3) wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego (w przypadku osoby małoletniej albo ubezwłasnowolnionej całkowicie)
Ze środków Programu *nie mogą* być finansowane usługi asystenta świadczone przez członków rodziny uczestnika, opiekunów prawnych uczestnika oraz osoby faktycznie zamieszkujące razem z Uczestnikiem Programu. Na potrzeby realizacji Programu za członków rodziny uczestnika uznaje się wstępnych lub zstępnych, małżonka, rodzeństwo, teściów, zięcia, synową, macochę, ojczyma oraz osobę pozostającą we wspólnym pożyciu, a także osobę pozostającą w stosunku przysposobienia z uczestnikiem.
W godzinach realizacji usług asystenta osobistego nie mogą być świadczone inne formy pomocy usługowej, w tym: usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 901), inne usługi finansowane w ramach Funduszu lub usługi finansowane ze środków publicznych.
W godzinach realizacji usług asystencji osobistej nie mogą być świadczone usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze, o których mowa w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 901), inne usługi finansowane w ramach Funduszu albo finansowane przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub usługi obejmujące analogiczne wsparcie, finansowane ze środków publicznych.
Usługi asystenta mogą być realizowane przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu, przy czym przez tą samą osobę maksymalnie do 12 godzin na dobę.
Uczestnik Programu za usługi asystenta nie ponosi odpłatności.
Realizacja Programu została zaplanowana od *1 marca 2024r.* do *31 grudnia 2024r*.
*Wszystko co musisz wiedzieć o Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 znajdziesz pod adresem:*
https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1478,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024
Metadane - wyciąg z rejestru zmian
Akcja | Osoba | Data |
---|---|---|
Dodanie dokumentu: | Iwona Zielińska | 18-03-2024 13:19 |
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: | Iwona Zielińska | 18-03-2024 |
Ostatnia aktualizacja: | Iwona Zielińska | 22-03-2024 14:23 |